موسیقی سنتی ایران

دنیای رنگارنگ موسیقی سنتی ایرانی

شنبه 1 مرداد‌ماه سال 1390 ساعت 02:42 ب.ظ

«ماشاءالله بامری» درگذشت

                                                          

            موسیقی ما - سعید عبداللهی: «ماشالله بامری» خواننده، نوازنده و پژوهشگر     موسیقی سیستان و بلوچستانی ۳۱ تیر ماه بر اثر بیماری‌ در سن ۶۰ سالگی دار فانی را وداع گفت. «ماشاالله بامری یکی از بزرگ‌ترین خوانندگان، نوازندگان و مقام‌دان‌های منطقه سیستان و بلوچستان بود که مدتی به دلیل بیماری سرطان روده تحت مراقبت‌های پزشکی در کرمان قرار                                گرفته بود، روز گذشته در زادگاهش ایرانشهر درگذشت.»


بامری در سال ۱۳۳۰در ایرانشهر متولد شد و با ۵۲ سال فعالیت در عرصه موسیقی در معرفی موسیقی این منطقه تلاش بسیاری داشت. او از ۸ سالگی آموختن «دهلک» را آغاز کرد و در نوجوانی علاوه بر آن، خوانندگی را نیز ادامه داد. 

این پیشکسوت موسیقی بلوچی بیش از ۷۰ لوح سپاس، تقدیرنامه و دیپلم افتخار از جشنوارهای مختلف موسیقی استانی، کشوری و بین المللی کسب کرد و در هفتمین جشنواره موسیقی نواحی نیز به عنوان بزرگ‌ترین پژوهشگر موسیقی سیستان و بلوچستان تقدیر شد. 

بامری گروه موسیقی ایرانشهر را در اواخر دهه۶۰ تشکیل داد. وی در جشنواره‌های نی‌ نوازان، موسیقی حماسی، آیینه و آواز، فجر، ذکر و ذاکرین و موسیقی نواحی کرمان شرکت کرد و در تمام این جشنواره‌ها مقام نخست را به دست آورد. همچنین در کشورهای فرانسه، آلمان، امارات متحده عربی، ونزوئلا، هلند و ترکیه کنسرت‌هایی را برگزار کرد. 

بامری از مشهور‌ترین خوانندگان «سوت» یا ترانه‌های مردمی بلوچستان بود و از سال ۸۹ نیز همکاری با گروه رستاک را نیز آغاز کرده بود. 

گفتنی است کلیه هزینه‌های درمانی وی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت شده است. 

مراسم تشییع پیکر این استاد موسیقی ساعت ده صبح روز شنبه اول مرداد ۹۰ در شهرستان ایرانشهر برگزار خواهد شد.

کد آهنگ جدیدکد آهنگ

قالب وبلاگ

هاست

قالب میهن بلاگ