موسیقی سنتی ایران

دنیای رنگارنگ موسیقی سنتی ایرانی

یکشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1390 ساعت 07:52 ب.ظ

مقاله نقد موسیقی سنتی

                         

                                      این مقاله تالیف خودمه 

                                                                       

                                                 اگر مایل بودید مطالعه کنید

                                       

                                                                     و نظر بدید....ممنون


                                       به نام خدا

با سلام خدمت خوانندگان عزیز.در پی علاقه به موسیقی سنتی ایرانی و شناخت این نوع موسیقی و با پیشنهاد مجله موسیقی ملودی به فکر تالیف این مقاله افتادم.
موضوع کلی این مقاله نقد و بررسی موسیقی سنتی و فضای کلی این سبک از موسیقی است که شاید در بیشتر مواقع مورد توجه جوانان و بخصوص نوجوانان امروز قرار نگیرد و این سبک برای آنها جذابیت خاصی نداشته باشد. با این نظریه به سراغ ادامه مقاله یا به نوعی راهکار برای این موضوع می رویم..
_در اولین گام میتوان به جذابیت موسیقی سنتی برای بیننده یا شنونده پرداخت که موسیقی سنتی با وجود تمام زیبایی هایی که دارد مورد توجه جوانان قرار نمی گیرد و فقط افرادی که میانگین سنی 35 تا 40 را دارا هستند از موسیقی سنتی به نیکی یاد میکنند،
و جوانان اکثرا با شنیدن آثاری از این سبک میگویند این دیگر چه جور موسیقی و آهنگ است و مدام تبلیغ موسیقی به قول آنها امروزی را می کنند،این در بهترین حالت است و بعضی حاضر به شنیدن این گونه ی موسیقی نیستند؛ولی به طور کلی مشاهده شده افرادی که روح لطیفی دارند بیشتر به این سبک روی می آورند.
به صحبت بعضی از نوجوانان هم سن و سال خودم که توجه می کنم میگویند:موسیقی سنتی اغلب در فضا های سنگین اجرا میشود و در بعضی مواقع حق با آنان است مگر دو سه مورد مانند استاد شجریان و.... که مورد احترام جوانان بوده،هست و خواهد بود اما خوب طبیعت موسیقی سنتی به این صورت است ولی می توان این سبک را طوری تغییر داد که پر مخاطب تر باشد،چرا راه دور برویم...همین گروه رستاک به سرپرستی جناب آقای سیامک سپهری که من یکی از طرفداران پروپا قرص این گروه هستم، تلفیقی از موسیقی فلکلور و موسیقی سنتی را آن چنان شاد و مفرح اجرا میکنند که در کنسرت هایشان استقبالی بی نظیر ازآن ها می شود.پس می توان نتیجه گرفت نوع اجرا و فضای اجرا در این امر دخیل است.
_در گام دوم ابزار آلات موسیقی سنتی ایرانی است که جدا صدای زیبایی دارد و من از طرفداران ساز های ایرانی مثل تار،سه تار،دف،سنتور،قانون و.......... هستم و دلیل پرداختن به این مقاله هم همین بوده در حالی که بیشتر جوانان ایرانی یا این ساز ها را نمی شناسند و یا فقط اسم این ساز ها به گوششان خورده که این اصلا نوید خوشی برای موسیقی سنتی اصیل ایرانی نیست.
در آخرمن مخالف موسیقی پاپ نیستم اما اعتقاد دارم موسیقی سنتی نیز باید در جای خود محترم شمارده شود و مردم،حداقل آشنایی را با این نوع موسیقی داشته باشند تا موسیقی مملکت حفظ شود و به گوش جهانیان برسد.

                                         

                                                                                    با تشکر

                                                                     محمد حسین ابراهیمی

کد آهنگ جدیدکد آهنگ

قالب وبلاگ

هاست

قالب میهن بلاگ